12.9 C
Corfu
Παρασκευή, 1 Μαρτίου, 2024

Το πρόγραμμα της Περιφοράς των Επιταφίων

ΜΕΓΑΛΗ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 14 ΑΠΡΙΛΙΟΥ – Holy Friday

Όλες οι εκκλησίες της Πόλης οργανώνουν την περιφορά των Επιταφίων τους, με συγκεκριμένη σειρά και τάξη και με τη συμμετοχή μουσικών σωμάτων, χορωδιών, σχολείων, προσκόπων και άλλων. Οι χορωδίες των Ιερών Ναών και ιδιαίτερα της Μητροπόλεως, καθώς και η Δημοτική Χορωδία, ψάλλουν κατανυκτικά τα «Εγκώμια», ενώ τα αρμόζοντα ακροάματα από τις μπάντες των φιλαρμονικών περιλαμβάνουν διασκευές από τα κλασικά έργα: “Adagio” του Albinoni και «Εις Άδου Κάθοδος» από τη «Φιλαρμονική Εταιρεία Κέρκυρας» (Παλαιά), τη “La Madruga” του Abel Moreno Gomez, “Marcia Funebre” του G. Verdi και “Aranjuez” του Joaquin Rodrigo, από τη «Φιλαρμονική Εταιρία Μάντζαρος» (Μπλε), καθώς και την πένθιμη ελεγεία, “Sventura” του Mariani και το «Πένθιμο Εμβατήριο» του Chopin από τη «Φιλαρμονική Ένωση Καποδίστριας» (Κόκκινη)| All city churches organize the procession of their Epitaphs, which take place in a certain order, with the participation of musical ensembles, choirs, schools, and scouts. The churches’ choirs sing the appropriate hymns and the philharmonic bands play the following oeuvres, accompanying the Epitaphs in the streets of old town: Albinoni- Adagio, Abel Moreno Gomez- La Madruga, G. Verdi- Marcia Funebre, Joaquin Rodrigo- Aranjuez, Mariani- Sventura, Chopin- Marche Funèbre.

Περιφορές Επιταφίων – Procession of Epitaphs

12:30
Ι.Ν. Αγίας Ειρήνης (Γενικό Νομαρχιακό Νοσοκομείο) | H.C. of St Eirini (Hospital)
Ι.Ν. Αγίου Αρτεμίου (Αστυνομική Διεύθυνση, Παλαιό Νοσοκομείο) | H.C. of St Artemios (Police Headquarters)

14:00
Ι.Ν. Παντοκράτορος (Καμπιέλο) | H.C. Pantokrator (Campiello)
Ι.Ν. Υ.Θ. Σπηλαιωτίσσης (Νέο Φρούριο). Οργάνωση: Ναυτικός Σταθμός Κέρκυρας | H.C. Spilaiotissa (New Fortress)

15:30
Ι.Ν. Αγίου Νικολάου των Λουτρών (Πύλη Αγ. Νικολάου). Οργάνωση: ΣΥΠΑΠ Κέρκυρας – Π.Ε. Προσκόπων Κέρκυρας | H.C. of St Nikolaos of the Baths (Gate of St. Nikolaos – Faliraki)

16:00
Ι.Ν. Αγίου Γεωργίου (Παλαιό Φρούριο). Οργάνωση: Οργανισμός Κερκυραϊκών Εκδηλώσεων | H.C. of St George (Old Fortress)

16:30
Ι.Ν. Αγίου Παντελεήμονος (Ψυχιατρικό Νοσοκομείο) | H.C. of St Panteleimon (Psychiatric Hospital)

17:00
Ι. Μονή Αγίας Ευφημίας (Mon Repos) | Holy Monastery of St Ephimia
Ι.Ν. Υ.Θ. Οδηγήτριας-Παναγιοπούλα (Πόρτα Ρεμούντα) Οργάνωση: Φορέας Κορφιάτικης Έκφρασης | H.C. of Odigetrias – Panagiopoula (Porta Remounta)

17:30
Ι. Μονή Υ.Θ. Κασσωπίτρας (Φιγαρέτο) | Holy Monastery of Kassopitra (Figareto – Kanoni)
Ι.Ν. Αναλήψεως (Ανάληψη) | H.C. of Ascension (Analipsis-Kanoni)
Ι.Ν. Αγίου Γεωργίου (Μαντούκι) | H. C. of St. George (Mandouki)

18:00
Ι.Ν. Αγίων Πάντων (Πόλεως) | H.C. of SS Pantes (old town)
Ι.Ν. Αναστάσεως (Α’ Δημoτικό Νεκροταφείο) | H.C. of Resurrection (1st municipal cemetery)
Ι. Μονή Αγίων Θεοδώρων (Στρατιά) | Holy Monastery of SS Theodori (Stratia)

18:30
Ι.Ν. Αγίας Παρασκευής (Πόρτα Ρεμούντα) | H.C. of St Paraskevi (Porta Remounda – old town)

19:00
Ι.Ν. Αγίου Αντωνίου (Σπηλιά) | H.C. of St Antonios (Spilia)
Ι.Ν. Αγίας Τριάδος (Γαρίτσα) | H.C. of St Triada (Holy Trinity, Garitsa)
Ι.Ν. Αγίων Κωνσταντίνου και Ελένης (Κουλίνες) | H.C. of St Konstantinos and Eleni (Koulines)
Ι.Ν. Κοιμήσεως Υ.Θ. Μαμάλων (Λόφος Κογεβίνα) | H.C. of Koimiseos (Dormition) of Mamali (Koyievinas Hill)
Ι.Ν. Αγίων Ιάσωνος και Σωσιπάτρου (Γαρίτσα) | H.C. of SS Jason and Sosipatros (Gartitsa)

19:15
Ι.Ν. Αγίας Σοφίας (Εβραϊκή) | H.C. of St Sophia (Jewish neighbourhood)
Ι.Ν. Υ.Θ. Βλαχερνών (Γαρίτσα) | H.C. of Theotokos Vlacheraina (Garitsa)

19:30
Ι.Ν. Αγίου Ελευθερίου (Κοφινέτα) | H.C. of St Eleftherios (Cofinetta – old town)
Ι.Ν. Αγίου Σπυρίδωνος Σαρόκου (Κωτσέλα) | H.C. of St Spyridon of San Rocco (Kotselas – new town)
Ι.Ν. Αγίων Τριών Μαρτύρων (Γαρίτσα) | H.C. of the Three Martyrs (Garitsa)
Ι.Ν. Υ.Θ. Φανερωμένης / Παναγία των Ξένων (Πλακάδα του Αγίου) | H.C. of Faneromeni/ Panaghia ton Xenon (old town)

20:00
Ι.Ν. Αγίου Βασιλείου (Πίνια) | H.C. of St. Vasileios (old town)
Ι.Ν. Αγίου Ιωάννου του Λάζου (Κεφαλομάντουκο) | H.C. of St Ioannis of Lazos (Kefalomandouko)
Ι.Ν. Αγίου Βαρβάρου (Ποταμός) | H.C. of St Barbaros (Potamos)
Ι.Ν. Αγίου Νικολάου Αλυκών (Αλυκές) | H.C. of St Nikolaos of Alikes (Alikes Potamou)
I.N. Αγίων Πάντων (Γουβιών) | H.C. of SS Pantes (Gouvia)

20:15
Ι.Ν. Αγίου Νικολάου των Γερόντων (Καμπιέλο) | H.C. of St Nikolaos of the Elders (Campiello – old town)

20:30
Ι.Ν. Αγίου Ιωάννη (Πιάτσα) | H.C. of St. Ioannis (old town)

20:45
Ι.Ν. Αγίων Ιακώβου & Χριστοφόρου (Καθολική Μητρόπολη/ Duomo) | Catholic Cathedral of the SS Jacob and Christopher

21:00
Ι.Ν. Αγίου Σπυρίδωνος. Περιφορά του Επιταφίου μέσα στο Ναό, υπό τους ήχους της Φιλαρμονικής Εταιρείας Κέρκυρας | H.C. of St Spyridon. Procession of the Epitaph inside the church, accompanied by the Philharmonic Company of Corfu
Ι.Ν. Αγίας Τριάδος, Κοντόκαλι | H.C. of St Triada (Holy Trinity, Kontokali)

22:15
Ι.Ν.Υ.Θ. Σπηλαιωτίσσης, Μητροπολιτικός Ναός (Σπηλιά) | H.C. of Spilaiotissa, Metropolitan Church (Spilia-old town)

ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ